skip to Main Content
+48796605263 kontakt@twojpomocnikonline.pl
Działalność Nierejestrowana – Jak Zacząć?

Działalność nierejestrowana – jak zacząć?

Post Series: Formy prowadzenia działalności

30 kwietnia tego roku weszła w życie działalność nierejestrowana. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił. Działalność nierejestrowaną możemy prowadzić do czasu, aż nie przekroczymy przychodu 1050 zł miesięcznie. Jeśli uda Nam się zarobić więcej – musimy firmę zarejestrować w CEIDG. Mamy na to 7 dni od przekroczenia powyższej kwoty w miesiącu.

Jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłaś działalności gospodarczej, nie spodziewasz się na początku większych przychodów – ta opcja może być dla Ciebie odpowiednia. Warto z niej skorzystać, żeby sprawdzić swój pomysł. Działalność nierejestrowana nie wiąże się z żadnymi składkami odprowadzanymi do ZUS.

Jak zacząć? 

Po prostu zaczynasz działać! Kiedy uda Ci się coś sprzedać wystawiasz rachunek. Informacje, które powinny znaleźć się na rachunku:

  • numer rachunku (można zacząć od 1)
  • datę wystawienia
  • imiona i nazwiska, bądź nazwy sprzedawcy i nabywcy
  • nazwę usługi lub towaru
  • miarę i ilość doatraczonych towarów lub zakres wykonanych usług
  • cenę jednostkową towru lub usługi
  • kwotę do zapłaty

Działalność nierejestrowana i podatki 

Zmora przedsiębiorców, czyli ZUS nie interesuje Cię za względu na to, że nie wpisujesz się do CEIDG. Jeśli chodzi o VAT, to także nie musisz go płacić. Korzystasz ze zwolnienia ze względu na kwotę przychodu. Nie musisz martwić się o jednolity plik kontrolny.

Jedyny obowiązek, jaki ciąży na osobie posiadającej taką działalność, to rozliczenie przychodów w PIT za ostatni rok. Wypełniamy wtedy PIT 36 i wpisujemy przychody w rubryce inne źródła. Przychody te są opodatkowane według skali podatkowej 18%, 32%. Dopiero w tym momencie płacimy podatek dochodowy z działalności nierejestrowanej. Musimy po prostu uregulować niedopłatę podatku.

Możemy zmniejszyć powyższy podatek zbierając faktury za zakupy, które wykonywałyśmy do Naszej działalności. Pamiętaj, aby zachować wszystkie dokumenty. Bierz faktury na swoje imię i nazwisko. Zgromadzone koszty uwzględniamy w PIT 36.

Działalność nierejestrowana i obowiązki przedsiębiorcy 

Prowadząc taką działalność w rozumieniu kodeksu cywilnego jesteś przedsiębiorcą. Dlatego musisz przestrzegać prawa konsumencie np. RODO, zwroty towarów oraz reklamacje.

Jak długo można prowadzić taką działalność? Nie jest to określone. Jeśli Twój przychód nie przekracza 1050 zł miesięcznie, możesz tak działać bez ograniczeń.

Nagranie Live na ten temat znajdziesz na mojej grupie Kobiecy Biznes Online.

Jeśli chcesz otrzymać darmową listę kontrolną dotyczącą działalności nierejestrowanej dołącz do Klubu Przedsiębiorczych Kobiet. Otrzymasz dostęp do wielu darmowych materiałów w jednym miejscu 🙂

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu, zostaw mi komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top